10.6.08

Breaded Quandaries

How much is a loaf of bread these days? £1.20, £1.30? It’s been so long since we’ve bought one I don’t know anymore, I just hear people complaining about the hike in its prices. It set me wondering if it’s actually cheaper for us to make our own, or if we would be better buying it from the bakery down the road. Ok, well I’m going to attempt to do the maths (which I must warn you may contain a glaring mistake, it really isn’t my strong point!)


 


Yeast (I can’t remember the price but I would guess around 5p per loaf)


Flour = 60p per loaf


Butter = 13p per loaf


Sugar and Salt = Around 5p or less per loaf


Milk Powder (although I don’t use this because we ran out and I’m too lazy to go searching for it around town) = around 10p per loaf


 


So this suggests that it is cheaper to make our own…I don’t really have a clue about how much electricity would cost to run the breadmaker, but I guess it’s costing us about £1.10 for a large loaf of bread?


 


The thing I love about making our own bread is that we know what’s in it. I’ve read horror stories about supermarket loaves which are just filled with fat and salt to make them stay risen because they haven’t been given the full amount of rising time due to production pressures. Even if we were paying the same price –or more- I think that knowledge makes it worth it. I guess that goes for all the extra prices we pay to get organic or local food.


 


…although I must admit that we had Subway last week, which I know if all very uneco-friendly and probably full of gunk, but I had never had one before and they are SO YUMMY!

No comments:

Post a Comment